Duyurular ( Diğer )

17 Temmuz 2019 / "Pandemik İnfluenza Faaliyet Planları" Hazırlanması

İnfluenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığı olan, özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel olarak seyreden influenza (grip) zaman zaman pek çok kişinin ölümüyle sonuçlanan salgınlara neden olurken zaman zamanda küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan salgınlara yol açabilmektedir.

Pandeminin toplum üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda hazırlanan ve bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının pandemiye yönelik görev ve sorumluluklarının belirtildiği "Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı" (plan) www.grip.gov.tr adresinde yayımlanmaktadır.

Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı’nın “Diğer Kurum ve Kuruluşların Planları” Başlıklı 6.2 maddesinde; her kurum ve kuruluşun kendi “Pandemik İnfluenza Faaliyet PIam”nı hazırlayacağı belirtilmektedir. Diğer kurum/kuruluş ve iş yerleri “İş yerleri İçin İnfluenza Pandemisi Faaliyet Planı Hazırlama Rehberine (Syf: 179) uygun olarak planlarını hazırlayacaktır.

Pandemi durumunda ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan iş yerlerinin en az düzeyde etkilenmeleri için 50 kişi ve üzeri çalışanı olan Odamıza kayıtlı iş yerlerinin kendi “Pandemik İnfluenza Faaliyet Planlarını”, söz konusu genelge ve “Pandemik influenza Ulusal Hazırlık Planı” doğrultusunda ivedilikle hazırlaması gerekmektedir.