Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

Bakanlık bildirimi hk. (Uluslararası Eşya Taşımacılığı / Hazar Geçişleri) - ( 06 Ekim 2020)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından alınan 26.09.2020 tarihli yazıda, COVID-19 salgınının tüm dünyada etkisini göstermeye devam etmesi ve Türkmenistan güzergahının komple taşıt (çekici+yarı römork) trafiğine halen kapalı olması nedeniyle, özellikle Hazar Denizi üzerinden Orta Asya ülkelerine yarı römork (dorse) taşımacılığı yapan fırmalarımızca adı geçen Bakanlığa yapılan çekici+yarı römork değişikliği başvurularında ciddi artış yaşandığının belirlendiği iletilmiştir.


Bu sebeple, bu güzergahı kullanan firmalara kolaylık sağlanması amacıyla. Gürcistan'a açılan sınır kapılarımızdan Hazar güzergahı (Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi-Türkmenistan) kullanılarak Türkmenistan, Özbekistan. Kırgızistan. Tacikistan. Kazakistan. Afganistan varışlı taşımalarda geçerli olmak üzere, yurt dışına çıkış yapacak Türk plakalı çekicilerin. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına avrıca başvuru yapmasına gerek duyulmaksızın. kendi firmalarına (grup firmaları dahil) kayıtlı başka bir römork/yarı römork ile ülkemize dönüş yapmalarına (96 saatten önce dönüş yapmamaları ve Azerbaycan-Türkmenistan Ro-Ro kullanımına ilişkin belgelerin ilgili Bakanlıkça sonradan yapılabilecek kontroller için muhafaza edilmesi kaydıyla) müsaade edildiği bildirilmiştir.


Diğer Haberler