Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

Filistin - Kalkilya TSO ile Çorum Tso Kardeş Oda Protokol İmzalandı - ( 20 Eylül 2023)

Çorum Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl kardeş şehir anlaşması imzaladığı Filistin’in Kalkilya Belediyesi’nden bir heyet Çorum’a geldi.

Bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak için Çorum'a gelen Kalkilya Belediye Başkanı Faysal Shraim, Kalkilya Ticaret Odası Başkanı Tarik Şavar, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindeki heyet ile Çorum Ticaret Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal’ı ziyaret etti.

Kalkilya Belediye Başkanı Shraim, TSO ziyaretinde Çorum'un Filistin’e verdiği desteğe teşekkür ederek İsrail’in uyguladığı zulümleri anlattı.

Ziyarete, Belediye Meclis Üyesi Nabil Barham, Kalkilya Belediyesi Geliştirme Bölüm Sorumlusu Halit Taha, Başkan Danışmanı ve Türkiye İlişkiler Sorumlusu Ameed Shraim, Kalkilya Ticaret Odası Başkanı Tarik Şavar, Kalkilya Ticaret Odası Tarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kemal Sabi, Kalkilya Ticaret Odası Dış Ticaret Sorumlusu İyad  Karaki, Kalkilya Ticaret Odası Endüstri Sektör Sorumlusu Nasir Kharub, Kalkilya Ticaret Odası Üyesi Hasan Şikiero, Al Kudüs Üniversitesi Kalkilya Şubesi Başkanı Atiyye Muslih, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü ve TSO Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Ülkenin önemli sanayi şehirlerinden Çorum’umun ithalat ve ihracat potansiyelini konuşarak kardeş şehirlerarasında ticari istişarelerde bulunuldu.  Ziyarette, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Başaranhıncal, “Türkiye ile Filistin arasındaki kardeşlik ilişkileri güçlü bir kardeşliğe dayanmaktadır.” dedi. Ticaret ve Sanayi Odasının 1910 yılında kurulduğunu belirten Başaranhıncal,  “Odamız, Türkiye’de 100 yılını dolduran nadir odalardandır. Akreditasyonu 2009 yılında yaparak, Avrupa’daki bir odanın verdiği tüm hizmetleri verebiliyoruz. Toprak sanayi de ülkenin en çok kiremitini üreten illerden birisiyiz. Makine Sanayinde ilk üçte olan bir iliz. Buğdayın durumuna göre de Un üretiminde sayılı yerdeyiz.” dedi.

Kalkilya Ticaret Odası Başkanı Tarik Şavar ise, “Bizleri ağırladığınız için teşekkür ediyoruz. Çorum'a ilk gelişimiz, Çorum Belediyesi ve Kalkilya Belediyesi arasında kardeş belediyecilik protokolü imzalandı. Hitit Üniversitesi ile de protokol imzalanacak. Temel taşımız ekonomidir. Ekonomimizi güçlendireceğiz ki ilişkilerimiz daha güçlensin. Çorum TSO ve Kalkilya TSO odalarımız ile de ticaret kardeşlik bağlarımızın daha da güçlenmesi için protokolü imzalamak istiyoruz. Biz Filistin ülkesi olarak Türkiye’den bir çok ürün ithal ediyoruz. Biz hem ithalatımızı hem de ihracatımızı iki kardeş ülke arasında artırmak istiyoruz. Çorum’u insanların samimi ve içten olduklarını bildiğimiz için artık Çorum ilimizlede ticari ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. Bu ziyaretimizden sonra bir işbirliğimiz olacak sizden de ithal mal alımı yapacağız. 2900 üyemiz var. Burada şunu belirtmek istiyorum ki bu görüşmelerimiz sonucu işbirliğimiz güçlenecek” dedi.  

Kalkilya Belediye Başkanı Faysal Shraim, “Türkiye ile tarihi ilişkilerimiz çok geçmişe dayanır her zaman yanımızda olduğunuz için ve bizleri burada misafir ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Hem belediyelerimiz hem ticaret ve sanayi odalarımız çok güçlü bir bağlantı olmasını ümit ediyoruz. Biz belediye olarak başladık ama her yönden her alandan ve her sektörden bir bağlantı olacağından eminiz. Bizim ticaret odamız çok eskiye dayanmaktadır ve Filistin’in en güçlü ticaret odalarından birisidir. Bu ziyaretimizin ilk adım olmasını temenni ediyoruz. İsrail’in Filistin’de uyguladığı baskı ve zulümlerden de bahseden Kalkilya Belediye Başkanı Faysal Shraim, “Kalkilya, İsrail işgalcileri tarafından büyük bir hapishaneye dönüştürüldü.  70 bin kişi hapishaneye dönüştürülen bir bölgede yaşıyor. Nazi döneminde bile İsrail’in yaptığı zulmü yapmadı. İsrail’in amacı Kalkilya sakinlerinin şehri terk etmesidir. Kalkilya’da kalabilmemiz için Çorum’un destek bizim için çok önemli. Bizlerde kardeş şehir anlaşması ile başlayan ilişkilerimizi İlişkilerimizi güçlendirmek için Çorum’a geldik. Bizleri konuk eden Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin başaranhıncal’a, Belediye Başkanımıza ve Çorum halkına çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Aşgın, “Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Çetin Başaranhıncal ilimizde sevilen sayılan sanayicilerimizin itibar ettiği 4 dönemdir seçtiği kıymetli bir başkanımızdır. Başkanımız kanalıyla tüm sanayi ve ticaret erbabıyla sağlıklı iletişim kurulabilir. Ticari ilişkilerimizin artması da bizleri son derece mutlu eder Bu görüşmenin ticari boyutu yanında bir de siyasi boyutu var. Kalkilya 70 bin insanın surlarla tel örgülerle çevrili olduğu dünyanın en büyük hapishanesi konumundadır. Bu zorluklara rağmen ekonomi deki başarısı Kalkilya’nın ciddi bir başarısıdır. Bu anlamda ticari ilişkilerimizin artması Kalkiya ve Çorum’a katlı verecektir. Kalkiya heyetinin Çorum’a gelmesinden son derece mutlu olduğumu belirterek bizleri misafir ettiği için Çetin başkanımıza ve yönetimine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler