Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

Yabancı Uyruklu Öğrencilere Yönelik Dış Ticaret Eğitim Programı Protokol İmza Töreni - ( 05 Ekim 2023)

Çorum’un Dış Ticaret Elçileri Yetişecek, Genç İstihdamına Katkı Sağlanacak


Çorum Ticaret ve Sanayi Odası, Hitit Üniversitesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) iş birliğinde yürütülecek “Yabancı Uyruklu Öğrencilere Yönelik Dış Ticaret Eğitim Programı” kapsamında protokol imzalandı.


5 Ekim’de Hitit Üniversitesi Senato Salonu’nda düzenlenen imza töreninde, protokol Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ve OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin ile tarafından imzalandı.


Törene, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Bektaş, Çorum Belediye Başkan Yrd.  Zübeyir Tuncel, Hitit Üniversitesi Rektör Yrd. Nurcan Baykam, Hitit Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Özgür Özdilli, akademisyen Doç. Dr. Eşref Savaş Başcı, Çorum OSB Müdürü Özden Özgür Yalçın, İŞKUR Şube Müdürü Tuncay Üstün, Çorum Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Talat Tekin, OKA Katma Değerli Üretim ve İhracat Birimi Başkanı Zübeyir Aktürk, OKA Çorum Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Musa Erdal ile OKA Çorum Yatırım Destek Ofisi Uzmanları Tuğba Purtul Kılıç ve Bayram Emre Ünal katılım sağladı.


“Yabancı Uyruklu Öğrencilere Yönelik Dış Ticaret Eğitim Programı” ile Hitit Üniversitesi’ne kayıtlı toplam 40 yabancı uyruklu öğrenciye 40 saatlik temel dış ticaret eğitimi verilecek.


Eğitim alan öğrenciler ana vatanlarına ilişkin pazar ve müşteri bilgisine ihtiyaç duyan firmalarla eşleştirilerek, Çorum’daki firmaların talepleri doğrultusunda, kendi ülkelerindeki hedef firmaların listelerini bu firmalara ileterek ticari bağlantıların kurulmasına aracılık edecekler. Böylelikle iyi bir pazar araştırması yapılabilmesi mümkün olacak ve güçlü bir satış kanalı da kurulabilecek.


Eğitim İhracatına Katkı Sağlanıyor


Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk iş birliği protokolüne ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Yaklaşık 1.300 yabancı uyruklu öğrencisiyle eğitim ihracatına katkı sağlayan Hitit Üniversitesi, bu program ile firmaların dış ticaretine katkı sağlayacak.” dedi. Öztürk konuşmasında, üniversitenin akademisyen kataloğuna ilave olarak, sanayi sitesi firmaları yetkinlik kataloğu hazırlıklarından ve bu program sonrası yabancı uyruklu öğrenci kataloğu planlarından da bahsetti.


Çorum’un Dış Ticaret Elçileri Yetiştirilecek


OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin konuşmasında proje hedefini vurguladı ve “OKA Katma Değerli Üretim ve İhracatın Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı ve Kalkınma Ajansları Genç İstihdamı temasında gerçekleştirilecek bu faaliyet ile Çorum’un dış ticaret elçilerinin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.” şeklinde konuştu.


Öğrenci ve Sektör Eşleştirmeleri Sağlanacak


Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal ise, Çorum’un dış ticaret belgelerinin hazırlanması ve ürünlere yönelik pazar ve potansiyel müşteri araştırması konularında ilerleme kaydettiğini, dış ticaret hedef pazarda daha iyi ilişkiler kurmaya yönelik yetişecek ticaret elçilerinin Çorum işletmelerine faydalı olacağını belirtti. Başaranhıncal, eğitim alan öğrenciler ile sektör eşleştirmelerine katkı sağlayacaklarını da ifade etti.


Başkan Başaranhıncal, Ülkemizi ve memleketimizi kalkındırmaya yönelik katma değer katan firmaların yabancı pazarlarda satış ve pazarlama yapabilmeleri için gerekli iş gücünü artıracak kalifiyeli personel yetişmesini sağlayacak ve yapılan bu çalışma ile ülkemizden beyin göçünün önlenmesine yönelik artı sağlayacaktır. Bu minvalde şehrimizin dinamikleri ile işbirliği içerisinde hareket ederek çözüm üretmekteyiz.

 

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası, Hitit Üniversitesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı arasında imzalanan “Yabancı Uyruklu Öğrencilere Yönelik Dış Ticaret Eğitim Programı” kapsamında imzalanan protokol gereğince en yüksek katma değer sağlayacak biçimde uygulanması için gerekli çalışmaların yapılması, iş birliği ve koordinasyonun sağlanması amaçlanmaktadır.


Çorum’da ihracatın her geçen yıl artış göstermesi nedeniyle ilimizde daha önceleri bulunmayan “Dış Ticaret ve Gümrük Müşavirliği Danışmanlık” hizmeti sorunu ortadan kalkmış durumdadır. İlimizde ürettiğimiz ürünleri dış pazarlarda pazarlanması olayını da aşmış bulunmaktayız. Bu kapsamda yapacağımız bu eğitim programı ile gerek ülkemizde kalacak gerek ülkelerine dönecek olan bu öğrencilerimiz yetişmiş kalifiyeli elaman olarak hazır bir şekilde şirketlerde kendilerine iş imkanı bulacaklardır.


Başkan Başaranhıncal;"İmza protokol törenimizde alınan kararların ülkemize ve memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyor. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi. 
Diğer Haberler