Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ - ( )


Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (Çorum TSO) 2023 yılı Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanımız Erol Karadaş başkanlığında gerçekleşti.

Kasım Ayı olağan Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan ÇTSO Meclis Başkanı Erol Karadaş; “Kıymetli Meclis Üyeleri, sizleri en iyi dileklerimle selamlıyor, saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

Dünyadaki gelişmelerin epey hız kazandığı bir dönem yaşıyoruz. Hemen yanı başımızda, Filistin’de bir insanlık dramı yaşanıyor. Birleşmiş Milletlere göre hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini aşmış durumda. Çok acil bir ateşkese ihtiyaç olduğu apaçık. Biz de en kısa zamanda bu savaşın bir son bulmasını ve iki taraf arasındaki sorunun barışçıl bir çözüme kavuşturulmasını temenni ediyoruz.

Filistin’de ve benzeri ezilen ülkelerde yaşananlar, toprak bütünlüğünün, bağımsızlığın ne denli önemli olduğunun bir kanıtı. Eğer bugün biz, ülke olarak benzer bir durumdan çok çok uzakta isek bunun en büyük nedeni, Kurtuluş savaşımız ve sonrasında kurulan Cumhuriyetimizdir. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kere daha rahmet ve minnet ile anıyorum.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YAŞINI BİR KEZ DAHA KUTLUYORUM VE HEPİMİZ İÇİN AYDINLIK BİR GELECEK DİLİYORUM

Nitekim bağımsız nefes almanın, bu topraklar üzerinde birlik ve beraberlik içinde yaşamanın ne büyük bir nimet olduğunu gönülden hissedenler olarak, 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 100. Yılını büyük coşkuyla kutladık. Hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına adım attık. Büyük umutlarla, hayallerle, daha fazla çalışma daha büyük işler başarma azmiyle… Cumhuriyetimizin 100. Yaşını bir kez daha kutluyor ve hepimiz için aydınlık bir gelecek diliyorum.

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların yanı sıra ikinci yılına giden Rusya – Ukrayna Savaşı da dünyada gerginlik yaratmaya devam ediyor. Makroekonomik dengeleri etkileyen bu iki önemli faktör, Türkiye’de de iç piyasa üzerinde etkili oluyor. Çünkü petrol fiyatı ve dolayısıyla enerji maliyetleri artıyor.

Enerjinin yanı sıra kullandığımız ithal girdilerin maliyetlerinde de önemli yükseliş yaşanıyor. Bunların yalnızca üretim için değil; günlük yaşamda vatandaşın kullandığı, satın aldığı her şey üzerinde de aleyhte bir etkisi var. Konut giderleri de ulaşım giderleri de vatandaşın markette doldurduğu filenin maliyeti de hep artıyor. Dolayısıyla bu da enflasyonu körüklüyor.

2024 yılının arifesinde, Merkez Bankası faiz oranlarını reel düzeye çekerek enflasyonu kontrol altına almaya çalışırken, hükümetin de bütçe politikaları ve yapısal reformlarla büyümeyi desteklemesinin önemli olduğunu belirtmek istiyorum.

TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN SANAYİCİMİZ, İŞ İNSANLARIMIZ YILMADAN BIKMADAN ÜRETMEYE, DEĞER YARATMAYA GAYRET EDİYOR

Reel kesimin, sanayinin içinde bulunduğu tüm zorluklara rağmen sanayicimiz, iş insanlarımız yılmadan bıkmadan üretmeye, değer yaratmaya gayret ediyor.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal: “Sayın Meclis Başkanım, meclisimizin kıymetli üyeleri,  Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım, Kasım ayı Meclis toplantısında sizleri şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ile selamlıyorum, ,

GAZZE’DE YAŞANAN İNSANLIK DRAMININ BİR AN ÖNCE SON BULARAK KALICI BARIŞIN SAĞLANMASINI TEMENNİ EDİYORUM.  

Cumhuriyetimizin 100. Yılını gurur ve coşku ile kutladığımız 2023 yılının sonlarına gelirken önümüzdeki yeni yüzyılın iş dünyamız ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Ülkemiz ile birlikte tüm Dünyada da farklı gelişmeler yaşanıyor. Gazze’de yaşanan insanlık dramının bir an önce son bularak kalıcı barışın sağlanmasını temenni ediyorum.

Bugün geldiğimiz noktada sadece Çorum’dan dünyanın dört bir yanına üretim ve hizmet ihracatı yapar haline geldik. Türkiye dünyanın en rekabetçi piyasası olan Avrupa’da, makine sanayisinde, otomotivde, beyaz eşyada, hazır giyimde ve daha pek çok sektörde ana tedarikçi konumuna geldi. Her türlü engele rağmen büyümeye, güçlü bir şekilde yükselmeye devam ediyoruz. Türk iş dünyası artık dünyada çok prestijli bir konuma yükseldi ve başarıları artarak devam ediyor. 

Camiamızı pek çok platformda başarıyla temsil eden TOBB Başkanımız yüzüncü yılımızda 115 ülkenin ticaret ve sanayi odalarını ve birliklerini bir çatı altında toplayan Dünya Odalar Federasyonu’nun Başkanlığına seçildi. Tebrik ediyor, başarılarıyla gurur duyuyoruz. Bu başarı ilk değil, şüphesiz son da olmayacaktır. Zira bu gurur verici temsil bize Türk iş dünyasının dünyadaki gücünü göstermektedir. Hedeflerimiz çok büyük. Lakin deneyimlerimiz ve referanslarımız da bir o kadar güçlü. Artık durmak gibi bir seçenek yok. Durursak, yarışı kaybederiz.  

Mehmet Akif’in dediği gibi: “Duranlar için hayat hakkı yoktur. Beşeriyet durmuyor. Durursan muhakkak ezilirsin.” Bu bir bayrak yarışı. Yüzyıl evvel başlayan bu tarihin bize emanetini her geçen gün çıtayı çok daha yükselterek taşımaya gayret edeceğiz. Hür müteşebbisler olarak girişimcilik kültürünü güçlendirmeye, yeni girişimleri ekonomiye kazandırmaya mecburuz. Elbette bizler de 100 yılı aşkın köklü bir tarihe sahip Odamızın köklerinden aldığı deneyim ve güçle, her daim genç kalacak ideallerimizle ‘Güçlü Çorum, Güçlü Türkiye’ hedefiyle; Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı ‘Vatanını En Çok Seven, İşini En İyi Yapandır’ sözü rehberliğinde Çorum'umuzu ve Çorum Ticaret ve Sanayi Odamızı kurumsal anlamda daha yüksek bir seviyeye taşımaya gayret edeceğiz. 

Cumhuriyet gelecek demek! Emanetimiz cumhuriyetimizi asırlık değerlerimizle çağdaş bir geleceğe taşımak için sözümüz var. Her daim çalışmaya üretmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal mücadelemizi zafere ulaştıran birlik ve beraberlik ruhunun en büyük eseri Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyor; Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Türk İş Dünyasının bu kutsal emanetleri yüzyıllar boyunca koruyarak genç kuşaklara aktaracağına inancımın tam olduğunu belirtiyorum.

TOBB Çorum İl Kadın ve Genç Girişimciler İcra Kurulu Seçimlerimizi gerçekleştirdik. Zeynep Yarımca Başkanlığa devam ediyor. Genç Girişimler Kurulunda ise yeni dönem Başkanı Mehmet Fatih Altan kardeşimiz oldu. Her iki kurulumuza da yeni dönemde başarılar diliyorum.

Meclis, gündem dışı konuşmalar ve gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sona erdi.
Diğer Haberler