Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

Akkuyu Nükleer Santrali İhaleleri Bilgilendirme Semineri Hk. - ( 26 Ekim 2021)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yakın geçmişte TIR Sözleşmesine katılmış olup, bu sayede TIR Karnesikapsamında BAE hareket ve varışlı taşımalar yapılması imkânı sağlanmıştır.
BAE'den Türkiye'ye TIR Karnesi kapsamında yapılan ilk taşıma işlemi gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.
Söz konusu taşıma, Basra Körfezi üzerinden geçilen bir denizyolu etabının da bulunması nedeniyleintermodal taşıma niteliğine sahiptir. Araç BAE'nin Ras al Khaima kentinden hareket ederek İran'a geçmiş,ülkemize Gürbulak sınır kapısından giriş yaparak varış noktası olan İskenderun'a ulaşmıştır.
Kat edilen güzergâh, zaman ve maliyet açısından büyük faydalar sağlamaktadır. Körfez bölgesinden ülkemizeortalama 21 gün süren denizyolu seferlerine kıyasen teslim süresini 6 ila 8 güne düşürecek ve aynı zamandadünya genelinde yaşanan konteyner kısıtlılığının yarattığı maliyet artışı ve teslimatta gecikme sorunundankaçınılmasını da sağlayabilecektir.
BAE ile karşılıklı ticaretimizin son 5 yılda ortalama 9.500.000.000 ABD Doları düzeyinde bir hacme sahipolduğu da düşünüldüğünde, söz konusu gelişmenin, ithalat ve ihracat işlemlerinde intermodal taşımacılığıngelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.


Diğer Haberler