Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

AYM-SKDM Eğitim ve Danışmanlık - ( 03 Aralık 2021)

Aralık 2019 tarihinde yayımlanan Avrupa Yeşil Mutabakatı Belgesi, Avrupa'nın 2050yılında ilk karbon-nötr kıta olması hedefiyle yola çıkan ve bütün sanayisini dönüştürmeyi gerektiren bir yeşil büyüme stratejisidir. Bu kapsamda AB, bütün politika metinlerini gözden geçirmektedir. Yapılan düzenlemeler arasında; İklim Kanunu, Yeni Sanayi Stratejisi, Çiftlikten Çatala Stratejisi, Sürdürülebilir Ürün İnisiyatifi gibi metinler bulunmaktadır. Söz konusu düzenlemelere ilişkin bilgi notları zaman zaman tarafınıza iletilmektedir.

Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında, uluslararası arenayı en çok etkileyecek düzenleme ise Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) olacaktır. Temmuz ayında açıklanan 55'e Uyum paketi ile detayları açıklanan SKDM ile ilk etapta çimento, demir-çelik, gübre, elektrik ve alüminyum sektörleri için AB ülkelerine yapılacak ihracata bir vergi yükü gelmesi beklenmekte olup; sektörlerimizin şimdiden hazırlıklarına başlaması elzemdir.

Söz konusu mekanizma konusundaki genel bilgilendirmeler Birliğimiz tarafından 7 Eylül 2021 – 14 Ekim2021 tarihleri arasındaki webinar serisiyle yapılmıştır.

Bu kapsamda, gelinen noktada sektörlere SKDM kapsamındaki ürünlere yönelik detaylı eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecek olup, ilk etapta aralık ayında fiziki olarak gübre ihracatı yapan firmalar için düzenlenecektir.

Bu eğitim ve danışmanlık hizmetinin kontenjanı sınırlı olup, taslak program ekte sunulmaktadır. Eğitime katılmak ve detaylı bilgi almak isteyen bir üyenizin bilgilerini 8 Aralık 2021 tarihi mesai saati sonuna kadar ekteki forma işlenmek suretiyle Birliğimize yazılı olarak, ayrıca esin.ozarslan@tobb.org.tr adresine elektronik ortamda gönderilmesini rica ederiz.
EK:
1-KATILIMCI BİLGİ FORMU
2-TASLAK PROĞRAMI 

Dosyayı indirmek için tıklayınız.


Diğer Haberler