Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

Yetenek Kapısı Platformu ve Orta Karadeniz Kariyer Fuarı Hakkında - ( 17 Ocak 2022)

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi öncülüğünde 2019 yılında “Yetenek Her Yerde” temasıyla yola çıkan bölgesel kariyer fuarları; üniversiteler, kamu ve özel sektör kurumları ve meslek odalarının iş birliği ile gerçekleştirilen kariyer etkinlikleridir. 2019 yılında farklı bölgelerdeki 8 ilde 87 üniversitenin iş birliği ile düzenlenen kariyer fuarları bu ilk yılında, 70 binden fazla genç yeteneği 351’i kamu kurumu olmak üzere bin 315 işveren ile buluşturmuştur. Her yıl daha çok genç yeteneğe ulaşmayı hedefleyen kariyer fuarları 2020 yılında ise; 130 üniversitenin iş birliği ile 10 ilde gerçekleştirilmiştir. 2021 yılında COVID-19 salgınının etkilerinden korunmak amacıyla ülke genelinde alınan önlemler nedeniyle düzenlenemeyen fuarlar, 2022 yılında alınan tedbirler çerçevesinde çeşitli bölgelerde etkinliklerine devam edecektir. Hem öğrenciler ve mezunlar hem de sektör açısından kariyer noktasında önemli katkılar sağlayan bölgesel kariyer fuarları interaktif bir program çerçevesinde birçok sektöre ait kariyer fırsatlarının, meslek bilgilerinin ve istihdam süreçlerinin paylaşılmasını hedeflenmektedir.

♠ Bu fuarlar ile özel sektörden yüzlerce firma ve kamu sektöründen çeşitli kurumlar bir araya gelme imkânı bulacaklardır.

♠ Gençlerin her birine birer yetenek olduklarını hissettirmeyi hedefleyen “Yetenek Her Yerde” etkinlikleri ile ülkemizin her bölgesindeki üniversiteli gençlerin niteliklerine uygun iş ve staj fırsatlarına erişim sağlaması amaçlanmaktadır. İstihdamın büyük oranını oluşturan KOBİ’lerin; insan kaynakları ve yetenek kazanımı süreçleri hakkında farkındalıklarını ve kapasitelerini artırmak da etkinliklerin bir diğer amacıdır.

♠ Üniversiteler bünyesindeki kariyer merkezlerini daha aktif hale getirerek, işverenler ile ilişkilerin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca; öğrencilerin meslekler ve sektörler hakkında bilgiye erişim imkânı ile doğru kariyer planlanması oluşturmaları, firma ve kurum temsilcileri ile bire bir etkileşim sağlamaları gibi hedefler planlanmaktadır.

♠ Fuar etkinlikleri; özel sektör ve firmalar için de oldukça büyük avantajları ve kolaylıkları beraberinde getirmekte, firmaların tanınırlığını ve marka değerini artırmaları açısından fırsatlar yaratmakta ve bünyelerinde ihtiyaç duydukları pozisyonlara uygun yetenekli öğrenciler ile karşılaşmalarına imkân sağlamaktadır.

♠ İstihdamda kalitenin artması için öğrencilere kariyer planlaması konusunda yol gösterme ve mentörlük yapma amacına hizmet eden firmalar fuar kapsamında gerçekleştirdikleri bilgilendirme, seminer ve atölye çalışması gibi etkinliklerle öğrencilere kolaylıkla ulaşabilecek, onları yakından tanıyabilecek ve öğrencilerin çeşitli fırsatlarla buluşmasına imkân sağlayacaktır.

Bu hedeflerle yola çıkan bölgesel kariyer fuarlarından biri olan Orta Karadeniz Kariyer Fuarı (OKAF), Ondokuz Mayıs Üniversitesi ev sahipliğinde 02-03 Mart 2022 tarihlerinde Samsun eski Makro Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşecektir.  6 paydaş üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilecek olan fuarda Ondokuz Mayıs Üniversitesi; Amasya Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sinop Üniversitesi ve Tokat Üniversitesi ile ortak etkinlikler düzenlenecektir.

İlimizde yer alan firmaların fuara katılımları hem İlimizin hem Üniversitemiz öğrencileri ve siz değerli firmalarımız için büyük fırsatlar doğuracaktır. Firmalarımız kariyer fuarına katılmak için öncelikle https://www.yetenekkapisi.org/ adresinden oluşturacaklar ve kariyer sekmesinde yer alan söz konusu fuara katılmak istediklerini bildiren bir istek göndereceklerdir.

Firmalarımızın  fuar hakkında bilgi almak İçin Yetenek Kapısı Platformundan yararlanabilecekleri gibi aşağıda iletişim bilgileri yer alan Hitit Üniversitesi Kariyer ve Mezunlar Ofis personeli ile iletişime geçebilirler.

Dr. Öğr. Üyesi Ömür DEMİRER Kariyer Merkezi Yöneticisi

omurdemirer@hitit.edu.trSalih Muzaffer YİĞİTBAŞ İdari Personel

smuzafferyigitbas@hitit.edu.tr

Murat KARAKUŞ İdari Personeli

muratkarakus@hitit.edu.tr


 


Diğer Haberler